All American
NJCAA REGION 2 DIVISION 1 MEN'S BASKETBALL ALL-AMERICANS
2022 | ||
Brian Moore | NEO | Second Team |
Fede Federiko | NOC-Tonkawa | Honorable Mention |
2021 | ||
Tyrel Morgan | NOC-Tonkawa | First Team |
Jahcoree Ealy | Connors | Honorable Mention |
Brian Moore | NEO | Honorable Mention |
2020 | ||
Rudi Williams | NEO | Second Team |
Demaree King | NOC-Tonkawa | Third Team |
2019 | ||
AJ McNeil | Redlands | Third Team |
Ravel Moody | NEO | Honorable Mention |
2018 | ||
Ra' Shawn Langston | Connors | Second Team |
Darnell Butler | Seminole | Honorable Mention |
Darron Johnson | Western | Honorable Mention |
2017 | ||
Ty Lazenby | NOC-Enid | First Team |
Reginald Scurry, Jr. | NOC-Tonkawa | Second Team |
Adarius Avery | Connors | Honorable Mention |
2016 | ||
Deven Simms | Connors | First Team |
Costa Anderson | NOC-Tonkawa | Honorable Mention |
Tyren Harrison | Western | Honorable Mention |
2015 | ||
Carble Ervin | Connors | First Team |
Ronnie Boyce | Connors | Third Team |
2014 | ||
Willie Atwood | Connors | Third Team |
Devaughn Akoon | Eastern | Honorable Mention |
2013 | ||
Colin Voss | NOC-Tonkawa | Second Team |
Frederico Santos | NEO | Honorable Mention |
2012 | ||
Marcus Tarrance | Eastern | First Team |
Xavier McClish | NOC-Enid | Honorable Mention |
2011 | ||
Corey Wilford | Connors | Second Team |
Robert Crawford | Connors | Honorable Mention |
2010 | ||
Chris Washington | Connors | First Team |
Ben Smith | NOC-Enid | Third Team |
2009 | ||
Wayne Runnels | NOC-Enid | Second Team |
Stephon Weaver | Connors | Third Team |
2008 | ||
Dominique Gaines | NEO | First Team |
Lindsey Hughey | Seminole | Second |
2007 | ||
Reggie Huffman | Western | Second Team |
Chris Cooks | Redlands | Honorable Mention |
2006 | ||
Robert Lee | Seminole | Second Team |
Al Weber | Connors | Honorable Mention |
Sonny Weems | U of A Ft. Smith | Honorable Mention |
2005 | ||
Sylvester Mayes | Redlands | First Team |
Sonny Weems | U of A Ft. Smith | Third Team |
2004 | ||
Taj Gray | Redlands | First Team |
Fred Peete | NEO | Third Team |
James Hall | Eastern | Honorable Mention |
Brandon Polk | Redlands | Honorable Mention |
2003 | ||
Taj Gray | Redlands | Second Team |
Aundrae Grayson | Carl Albert | Honorable Mention |
Josh Naylor | NOC-Tonkawa | Honorable Mention |
2002 | ||
Jarrett Hart | U of A Ft. Smith | Third Team |
James Williams | Eastern | Honorable Mention |
2001 | ||
Chris Sandy | Westark | Second Team |
Michal Ignerski | Eastern | Third Team |
Junior Blunt | Connors | Honorable Mention |
2000 | ||
Daryn Selvy | Carl Albert | First Team |
Larry Reid | NOC-Tonkawa | Second Team |
1999 | ||
Michael Hicks | Bacone | First Team |
Kenny Dye | Connors | Third Team |
Estell Laster | Seminole | Honorable Mention |
1998 | ||
Marlon Towns | NOC-Tonkawa | Second Team |
Kenny Dye | Connors | Honorable Mention |
1997 | ||
Detrick White | Connors | First Team |
William Gladness | Carl Albert | First Team |
Jason Stewart | St. Gregory's | Honorable Mention |
1996 | ||
Horatio Webster | Connors | First Team |
Malcolm Johnson | Seminole | Fifth Team |
1995 | ||
Robert Allison | St. Gregory's | Honorable Mention |
Horation Webster | Connors | Honorable Mention |
1994 | ||
Cyrus Jones | Connors | First Team |
Sam Halley | Connors | Honorable Mention |
1993 | ||
Jerome Lambert | Westark | Second Team |
Kwanza Johnson | Rose State | Honorable Mention |
1992 | ||
Fred Burley | Seminole | First Team |
1991 | ||
Eric Traylor | Westark | First Team |
1990 | ||
Elmore Spencer | Connors | First Team |
Terrance Watson | Murray | Third Team |
1989 | ||
Terry Brown | NEO | First Team |
1988 | ||
Larry Robinson | Eastern | Second Team |
Barry Mayberry | Seminole | Honorable Mention |
1987 | ||
Clarence Ward | NOC-Tonkawa | Third Team |
Lenwood Hutson | Westark | Honorable Mention |
1986 | ||
Gerald Paddio | Seminole | First Team |
Rod Standridge | NEO | Honorable Mention |
1985 | ||
Muhammed Akbar | Seminole | Second Team |
Jimmy Winston | St. Gregory's | Honorable Mention |
1984 | ||
Anthony Bowie | Seminole | First Team |
Greg Epps | Eastern | Honorable Mention |
1983 | ||
Anthony Bowie | Seminole | Second Team |
Abdur-Rahim Al-Martin | NEO | Honorable Mention |
1982 | ||
Chris Scott | St. Gregory's | Second Team |
1981 | ||
Lester Gill | Bacone | Third Team |
Larry Skinner | St. Gregory's | Honorable Mention |
Harold Taylor | Seminole | Honorable Mention |
1980 | ||
Eddie Louie | Connors | First Team |
Rodney Jones | NOC-Tonkawa | Honorable Mention |
1979 | ||
Keith Hilliard | NEO | First Team |
Deckrey Johnson | St. Gregory's | Honorable Mention |
1978 | ||
Richard Williams | Connors | Second Team |
Ed Odom | Claremore | Honorable Mention |
1977 | ||
Robert Gunn | Bacone | First Team |
Art Cook | Westark | Honorable Mention |
1976 | ||
Robert Gunn | Bacone | First Team |
Mark Trammell | Murray | Third Team |
James Bradley | Connors | Honorable Mention |
1975 | ||
Sam Smith | Seminole | First Team |
Ron Brewer | Westark | Honorable Mention |
1974 | ||
Odis Young | Connors | Honorable Mention |
Bob Williams | NEO | Honorable Mention |
1973 | ||
Willie Collins | Bacone | Third Team |
Winfred Newson | Murray | Honorable Mention |
1972 | ||
Greg McDougald | Seminole | First Team |
Charles Manson | Eastern | Honorable Mention |
1971 | ||
Joe Crisp | Southwestern | Second Team |
Fred Matthews | St. Gregory's | Honorable Mention |
1970 | ||
Larry Brown | NEO | Second Team |
Sam Sibert | Eastern | Second Team |
1969 | ||
Mike Johnson | Murray | First Team |
Sherman Evans | St. Gregory's | Honorable Mention |
1968 | ||
Sherman Evans | St. Gregory's | Third Team |
Nat Miller | NOC-Tonkawa | Honorable Mention |
1967 | ||
Sammy Hill | Cameron | First Team |
Nat Miller | NOC-Tonkawa | Honorable Mention |
1966 | ||
Frank Judge | Cameron | First Team |
1965 | ||
Cleavell Scott | St. Gregory's | Second Team |
Ardell England | Murray | Honorable Mention |
1964 | ||
Harold Aldridge | Bacone | First Team |
Roy Giles | Oklahoma Militray Academy | Honorable Mention |
1963 | ||
Don Henry | Murray | Third Team |
Stanley Crawley | Oklahoma Military Academy | Honorable Mention |
1962 | ||
Jim Barnes | Cameron | First Team |
Willie Murrell | Eastern | First Team |
1961 | ||
Willie Murrell | Eastern | First Team |
Jim Barnes | Cameron | Honorable Mention |
1960 | ||
Bobby Pollan | Cameron | Third Team |
Hugh Simmons | Murray | Honorable Mention |
1959 | ||
John Bryant | Cameron | First Team |
Fritz Greer | Murray | Honorable Mention |
1958 | ||
Bud Schmaunt | Cameron | Second Team |
Gene Miller | Cameron | Honorable Mention |
1957 | ||
Dean Shaw | Murray | Honorable Mention |
Fred Yeahoud | Cameron | Honorable Mention |
1956 | ||
Fran Siebuhr | Cameron | Second Team |
1955 | ||
Paul Ingle | Connors | Third Team |
1954 | ||
Paul Ingle | Connors | Honorable Mention |
1953 | ||
None | ||
1952 | ||
Clarence Lynch | Connors | Second Team |
Jim Miller | Connors | Honorable Mention |
1951 | ||
None | ||
1950 | ||
None |